Jak zbudować halę sportową

Budowa hali sportowej to duże przedsięwzięcie, które angażuje wiele osób od inwestora do podwykonawcy oraz angażuje spore zasoby finansowe. Dlatego przed podjęciem decyzji o nowej inwestycji, warto zastanowić się nad kilka kluczowymi kwestiami.

Jaki typ hali sportowej wybrać?

Hale sportowe mogą pełnić kilka różnych funkcji i ze względu na to mogą różnić się konstrukcją i materiałami, które należy wykorzystać do jej budowy. Hala sportowa może być całoroczna lub sezonowa. Może być przeznaczona pod realizację wydarzeń sportowych, ale jeśli zastosujemy mobilne rozwiązania wewnętrzne, może zostać wykorzystana do koncertów lub eventów branżowych. Budowa hali sportowej musi opierać się na tego typu informacjach jak przeznaczenie budynku i od tego będzie uzależniony wybór całej konstrukcji oraz wewnętrznych elementów hali sportowej.

Na co zwrócić uwagę podczas budowy hali sportowej?

Oprócz elementów, które zostały opisane powyżej, należy również zastanowić się nad:

  1.  lokalizacją hali sportowej – ważne, aby budynek znajdował się w niewielkiej odległości od komunikacji miejskiej oraz blisko szkół.
  2. wielkość obiektu – jeśli w budynku mają odbywać się wydarzenia sportowe ogólnopolskie lub z wyższą rangą, to należy sprawdzić wymagany metraż w danej dyscyplinie sportowej, który jest publikowany na stronie federacji. Każda federacja sportowa może posiadać swoje wymagania, dlatego też warto się do nich zastosować, jeśli chcemy, aby inwestycja była bardziej prestiżowa.
  3. typ konsytuacji oraz rodzaj poszycia dachowego – konstrukcja może byś stalowa lub aluminiowa. Natomiast poszycie dachowe plandekowe, z blachy trapezowej lub z płyty warstwowej. W zależności od tego, czy obiekt ma być dostępny cały rok lub sezonowo, należy wybrać odpowiednie pokrycie dachowe.
  4. rozmieszczenie elementów wewnętrznych i zewnętrznych – rozmieszczenie trybun, okien, drzwi, szatni to bardzo ważne elementy podczas projektowania hali sportowej. Mogą one znacząco wypłynąć na bezpieczeństwo wszystkich uczestników wydarzeń sportowych.

Budowa hali targowej to bardzo ważna inwestycja, która potrzebuje dobrego planu oraz solidnego wykonania, aby służyła zgodnie z jej przeznaczeniem.