Remont elewacji: Jak odświeżyć wygląd zewnętrzny domu

Odświeżenie elewacji – źródło nowego wyglądu domu

Każdy właściciel domu przynajmniej raz zastanawiał się nad dokonaniem remontu elewacji. Nie ma w tym nic dziwnego – kolor, faktura i kształt elewacji wpływają na ogólny wygląd domu. Jeśli elewacja jest zabrudzona, połyskliwa farba zblakła, a tynk zaczyna się kruszyć, dom przestaje wyglądać estetycznie i elegantnie. Zanim zdecydujemy się na remont elewacji, warto poznać kilka ważnych informacji.

1. Dlaczego warto odnawiać elewację?

Jeśli chcemy, aby dom wyglądał stylowo i modnie lub zwiększyć jego wartość rynkową – odnawianie elewacji jest kluczowe. Nowa elewacja to wyższa estetyka, lepszy wygląd, a także zapewnienie izolacji termicznej. W zależności od materiału, z którego wykonana jest elewacja, powstają różne negatywne skutki. W przypadku tynku, po dłuższym okresie eksploatacji zaczyna się kruszyć i wychodzić na wierzch rdzeń. Cegły zaś rozpada się i powoduje uszkodzenia murów nośnych. W takiej sytuacji konieczne jest dokonanie gruntownego remontu.

1. Jakie są możliwości na odświeżenie elewacji?

Istnieją trzy podstawowe metody, pozwalające na odświeżenie elewacji domu:

– Malowanie elewacji
– Stożkowe opryskiwanie tynku
– Docieplenie domu z odnowieniem elewacji

Najprostszą metodą na odświeżenie wyglądu zewnętrznego domu jest malowanie elewacji. Pozwala to nie tylko na zmianę koloru, ale także na zakrycie drobnych pęknięć i uszkodzeń. Stożkowe opryskiwanie to kolejna opcja, która polega na nakładaniu preparatu do elewacji w postaci mikropęcherzy. Docieplenie domu zaś to kosztowna metoda, ale pozwala na uzyskanie najlepszych efektów.

1. Które materiały najlepiej sprawdzą się przy odnowie elewacji?

Wybór materiałów do odnowy elewacji zależy przede wszystkim od budżetu, jaki mamy do zagospodarowania. Wśród materiałów wykorzystywanych do remontu elewacji możemy wyróżnić między innymi farby fasadowe, tynki maszynowe, płyty elewacyjne oraz płyty szklane. Farby fasadowe są dostępne w wielu kolorach i bogato pigmentowane co pozwala na pokrycie niedoskonałości. Tynki maszynowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych, ale też nie maskują większych uszkodzeń muru. Płyty elewacyjne i szklane są kosztowne ale spełniają funkcję dekoracyjno-ochronną.

1. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy?

Wybór dobrego wykonawcy jest kluczowy dla sukcesu remontu elewacji. Najważniejsze, aby wybrać firmę z doświadczeniem w branży, co może dać pewność, że prace będą wykonane starannie i zgodnie z ustaleniami. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na to, czy firma posiada licencję oraz pozwolenia na wykonywanie prac budowlanych i malarskich.

1. Jak przeprowadzić remont elewacji krok po kroku?

Ostatnim, ale nie mniej ważnym etapem, jest przeprowadzenie remontu elewacji w sposób odpowiedni. Na początku musimy oczyścić powierzchnię elewacji i usunąć wszelkie ślady zanieczyszczeń. Następnie wykonujemy ocenę stanu elewacji oraz usuwamy ewentualne uszkodzenia lub pęknięcia. Po tej czynności przystępujemy do znacznie trudniejszej części remontu, czyli skruszania starego tynku i całkowitego czyszczenia murów. W zależności od wybranej metody, remontu elewacji wspinamy się na półkę żelazną bądź rusztowanie, co pozwala nam dokładnie pokryć każdy fragment elewacji. Po dokładnym oczyszczeniu przystępujemy do właściwego malowania elewacji czy nakładania odpowiednich warstw tynku.

Podsumowując, remont elewacji to kluczowy etap przy aranżowaniu domu. Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego wykonawcy oraz dobry materiał pozwolą na uzyskanie najlepszych rezultatów. Remont elewacji pozwoli na odświeżenie wyglądu budynku, wpłynie na izolację termiczną, i w konsekwencji zwiększy atrakcyjność domu.