Drewnopodobne płyty budowlane – dlaczego warto je wybrać?

Drewnopochodne płyty budowlane, na przykład płyty OSB, to bardzo wdzięczny materiał konstrukcyjny. W związku z tym wykorzystywane są powszechnie na budowie lub w trakcie remontu. Warto zastanowić się, dlaczego tak często sięgają po nie profesjonaliści oraz, czy sprawdzą się w naszym przypadku. Przede wszystkim są bardzo wytrzymałe w codziennym użytkowaniu, a stosunek ich ceny do jakości jest na bardzo dobrym poziomie. Są również powszechnie dostępne, dlatego bez trudu możemy je dokupić w sytuacji, gdy zabraknie nam budulca konstrukcyjnego. To tylko niektóre z ich zalet.

Na rynku znajdziemy płyty OSB różnego rodzaju. W przypadku budowy warto zwrócić uwagę na te oznaczone numerami 3 i 4 ponieważ będą cechowały się najlepszymi parametrami technicznymi i właściwościami. Płyty te są bardzo wytrzymałe i są w stanie przyjąć na siebie spore obciążenia, dlatego z powodzeniem wykorzystywane są jako podkład pod podłogę lub poszycie dachowe. Nowoczesne płyty OSB są również bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu stosowane są również jako główna podłoga w garażach lub warsztatach.

Do czego przyda się płyta OSB?

Płyta OSB to klasyczny przykład materiału drewnopochodnego. Najczęściej pochodzi ona w aż 90 procentach z drewna sosnowego lub świerkowego, które połączone jest ze sobą żywicą syntetyczną. Płyty składają się z trzech warstw, które są ze sobą sprasowane, a w każdej z nich płatki drewna ułożone są w innej płaszczyźnie. Taka specyfika konstrukcji znacznie zwiększa wytrzymałość płyt oraz sprawia, że są również bardzo wdzięczne w obróbce. Bez trudu poradzą sobie z nimi również mniej doświadczone osoby, dlatego wykorzystywane są również w domowym zaciszu.

Płyty te są dobrym izolatorem termicznym oraz akustycznym, dlatego wykorzystywane są jako poszycie ścian, podłóg i dachów. W najcięższych warunkach wykorzystamy płyty OSB 4, które są bardziej odporne na wilgoć i działanie warunków atmosferycznych, dlatego możemy stosować je również na zewnątrz. Drewnopochodne płyty budowlane są przede wszystkim wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i wilgoć oraz przystępne cenowo, dlatego warto rozważyć ich wykorzystanie.